A flavonoidok a fotoszintézisre képes növények másodlagos anyagcsere termékei, melyek a polifenol típusú vegyületek csoportjába tartoznak. A flavonoidok főként a gyümölcsök héjában, magjában, vagy pl. a szőlő kocsányában találhatóak meg.
1936-ban Rusznyák és Szent-Györgyi igazolták, hogy a flavonoidoknak, a növényekben esszenciális szerepük van, és az emberi szervezetben vitaminszerű hatással rendelkeznek. A flavonoidok kiemelkedően pozitív hatást gyakorolnak a szív- és érrendszerre, csökkentik a koleszterinszintet, azaz mérséklik az érelmeszesedés veszélyét, növelik az érfalak rugalmasságát, és védőhatást fejtenek ki a trombózis ellen.
Stressz okozta szív- és érrendszeri betegségeket a flavonoidok rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük. Kedvező hatásuk közül kiemelhető az antibakteriális, májvédő, vírusellenes hatás, valamint a fogszuvasodás gátlás, égés/hámsérülés esetén hámosodás serkentése.
A flavonoidok főleg az emésztő- és keringési rendszerben hatnak, és bélrendszerben szívódnak fel. A flavonoid típusú vegyületek megkötik a szabadgyököket és antioxidáns hatással rendelkeznek. A flavonoidok kiváló élettani hatását számos külföldi és hazai klinikai és laboratóriumi vizsgálat bizonyítja, de napjainkban is számos élettani és klinikai kutatás folyik, melynek során további pozitív hatásuk nyer igazolást.