fbpx

INGYENES SZÁLLÍTÁS 25 000 FT FELETT | KEDVEZŐ SZÁLLÍTÁS 15 000 FT FELETT

INGYENES SZÁLLÍTÁS 25 000 FT FELETT | OLCSÓ SZÁLLÍTÁS 15 000 FT FELETT

Oregánó, a boldogság fűszere és a természet antibiotikuma

Elnevezését a görög eredetű oreganosz szóból származik, amely a következőt jelenti: hegyi boldogság. Különböző népszokások is kötődnek hozzá, a jószerencse, az egészség, a tisztaság és a becsület jelképe is volt ez a növény. Az ókorban az orvosok fedezték fel, hogy az oregánó különféle betegségek gyógyítására is alkalmas. Hippokratész például fertőtlenítőszerként használta, de Egyiptomban tartósítószerként alkalmazták.

A szurokfű lilás virágzatú, 50–60 cm magasra növő, félcserje jellegű, terjedő tövű évelő növény. Mediterrán fűszer, azonban már meglehetősen régóta ismert hazánkban is. Ennek ellenére valamely rejtélyes okból manapság az idegen neve népszerűbb, mint a magyar elnevezés.

Eredete

A növény eredetileg Délnyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos, hazánkba a XVI. században jutott el. A növény leveles-virágos hajtása adja a fűszert. Már az ókori görögök előszeretettel használták a majoránna olaját fürdés utáni ápolószernek, amelyet elsősorban a hajukra és a homlokukra kentek.

A görög és olasz konyha alapja

A legtöbb oregánót a görög és az olasz konyha használja, hiszen éppolyan remekül illik az olaszok paradicsommártásaihoz, pizzáihoz, mint a görögök bárány- és sertéssültjeihez vagy éppen a grillezett halakhoz, juhsajthoz. Nálunk a szurokfű (vadmajoránna, balzsamfű) felhasználása valaha a majoránnáéhoz volt hasonló, sok helyen annak pótlására is alkalmazták, manapság azonban már inkább csak olaszos ételeket fűszerezünk vele. Aromája leginkább a majoránna és a kakukkfű keverékére emlékeztet, azonban valamivel erősebb ízű a majoránnánál, ezért a jó minőségű oregánóból valóban csak egy csipet kell az ételekhez.

Gyógyhatásai

A szurokfű levelei egy erősen antiszeptikus (gyulladáscsökkentő) hatású anyagot, thymolt tartalmaznak. Az oregánó antibakteriális hatással rendelkezik, erősíti az immunrendszert. Fájdalomcsillapító, érzéstelenítő és görcsoldó hatással is rendelkezik.

Továbbá segít a letapadt váladék feloldásában és az orrdugulás kezelésében is. Megfázás esetén legjobb teát készíteni belőle. Mivel nyákoldó összetevői vannak, a virágjából főzött tea jó a köhögésre, illetve bizonyos esetekben a fejfájás ellen is.

Termesztése

Otthoni termesztés esetén tápanyagban gazdag földbe ültessük, így illata is erősebb lesz, és helyezzük napos meleg helyre, mivel a szurokfű ott érzi magát igazán jól. Ősz végén érdemes a szárakat mintegy harmadukra visszavágni.

Megosztanád cikkünket?

Facebook
Email
WhatsApp
Mentés

Legfrissebb blogbejegyzéseink

Az ezüst-kolloid használata: Külső és belső alkalmazásának előnyei

Napfény hatása a bőrre és kollagéntermelésre

Kosár