Az Inulin (C6H10O5) mint összetett szénhidrát, lineáris, vagyis láncszerűen felfűzött gyümölcscukor (fruktóz) molekulákból áll. Tisztán előállítva íztelen, szagtalan, fehér, keményítőhöz hasonló finom por. Nagyon jó a vízmegkötő képessége, ami az egyik jelentős élettani tulajdonságát adja. számos növény gyökerében előfordul, de legnagyobb koncentrációban, a csicsókában található meg.
A csicsókát régen a szegények édes krumplijának nevezték, mert nagyon igénytelen növény, homokos, száraz talajon is megél, a szára állatok takarmányozására kiváló, a gumója, mely az inulint tartalmazza a burgonyához hasonló, bár kissé édesebb élelem. A csicsóka gyökérgumója az inulinon kívül számos táplálkozási és egészségügyi szempontból fontos anyagokat (fehérjét, vitaminokat, ásványi anyagokat, mikro- és makroelemeket, esszenciális aminósavakat) tartalmaz. Mindemellett nagy rosttartalma mint ballasztanyag laktató hatású, a bélműködés rendezését kedvezően befolyásolja, sőt a méreg- és rákkeltő anyagok megkötését és kiürítését is segíti.
Mai életünk egyik legnagyobb egészségügyi problémája az elhízás, mely a mennyiségi és minőségi, cukrokban bő túltáplálkozásnak, a mozgáshiánynak a következménye. A testsúly növekedésével a sejtek inzulin iránti érzékenysége nő, ami inzulinrezisztenciához vezet. Ez, valamint az ebből adódó hiperinzulinizmus elhízást, zsír- és cukoranyagcsere-zavarokat, szív és érrendszeri bántalmakat, rákos sejtelfajulást, vércukor-csökkenéseivel idegrendszeri labilitást, agresszivitást hozhat létre.
Az inulint alkotó gyümölcscukor (fruktóz) számos kedvező tulajdonsággal rendelkezik.
A legerősebben édesítő cukorféleségünk. Mivel a répacukornál 1,5-szer, a szőlőcukornál 2,5-szer erősebb édesítő hatással bír, kevesebb kell belőle, nem vesz fel fölösleges szénhidrátot az ember. Szacharinnal édesítőpárban, nagy édesítőereje folytán, kisebb energia- ill. kalória felvételt, ezáltal fogyást eredményez.
Anyagcseréje a glükóznál lassúbb, és napi 80 grammig inzulin nélkül is hasznosul. A szőlőcukorral szemben passzívan, lassabban szívódik fel, de gyorsabban épül a májba glikogén formájában. Ezáltal kevésbé szélsőséges vércukor ingadozásokat okoz, ami a labilis cukorbetegek számára kedvező. A fruktóz sietteti az alkohol, acetaldehid lebontódását, ez pedig az iváskényszer leküzdésében lehet reménykeltő. Nem okoz olyan mérvű fogszuvasodást, mint a mindennapos répacukor és szőlőcukor. A vér szabadzsírsav-tartalmát is csökkenti, mely az időskori cukorbetegségben oly fontos inzulinrezisztencia csökkenését, ezáltal a hiperinzulinizmus redukcióját eredményezi, mely a cukorbetegség javulásához, valamint testsúlycsökkenéshez vezethet.
Az inulin, mint összetett szénhidrát, fruktóz (gyümölcscukor) alegységekből épül fel. Az emberi tápláléknak, helyes táplálkozási szokások mellett kb. 42% szénhidrátot kell tartalmaznia. A szervezetünk fő energiaforrása a glükőz (szőlőcukor), de természetesen egyéb más monoszacharidokat, köztük a fruktózt is hasznosítani tudjuk. A glükóz felszívódása után a vérbe kerül, ahonnan inzulin segítségével kerül be a sejtekbe.
Az inulint mint összetett szénhidrátot az emberi szervezet hasonlóan a cellulózhoz nem képes lebontani felszívható, emészthető állapotú cukormolekulákra. Ennek a ténynek köszönheti az inulin mint prebiotikum az elsődleges hatását.
Mit nevezünk pro-és prebiotikumnak?
Ismert tény, hogy a bélrendszerünk (kivéve az erősen savas vegyhatású gyomrot) nem steril, számos nem-patogén (azaz betegséget nem okozó) kórokozó, baktérium él a szájunkban, vékony-, vastag- és végbelünkben. Ezek a baktériumok elengedhetetlenül szükségesek a tápanyagok lebontásához, emésztéséhez, felszívódásához. Nagy szerepet játszanak a táplálékkal a szervezetünkbe kerülő patogén (azaz betegséget okozó) kórokozókkal szembeni védekezésben. A probiotikumok olyan élő élelmiszer alkotórészek, amelyek hatással vannak az emberi egészségre. Ezen élő mikroorganizmusok leggyakrabban a Lactobacillus és Bifidobacterium csoportba tartozó baktériumok.
A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyekre a gyomor-bélrendszer emésztőenzimjei nem hatnak, és változatlan formában jutnak el a vastagbélig. Itt serkentik a bél mikroflórájában található kedvező hatású mikroorganizmusok szaporodását.
Legfontosabb és leghatékonyabb prebiotikum az inulin!
Nézzük át milyen fontos hatással rendelkezik az inulin mint prebiotikum az emberi szervezetben! Komppetíció útján megakadályozzák a kórokozó, patogén baktériumok megtapadását a bél falán. Ezt úgy érik el, hogy a prebiotikumként szolgáló poliszacharidok, köztük az inulin is, cukorkomponensei hasonlóak a légutak, a bél, a hugyutak nyálkahártyáján található szénhidrát tartalmú receptorokhoz. Egyes kórokozók ezekhez a receptorokhoz a cukorkomponensek révén kötődnek, így az inulin megköti ezeket a baktériumokat még mielőtt a nyálkahártyákhoz kapcsolódnának.
Másrészről a patogén baktériumokra nézve káros anyagok képződését segítik elő. Az inulin fokozza a probiotikumok termelődését, megtapadását és kolonizációját. Nagy nedvszívó, vízmegkötő képessége folytán a gyomorban és a vékonybél kezdeti szakaszán ballasztanyagként szolgálva teltségérzést okoz, ezzel az étvágyat csökkenti. Ozmotikus hatásánál fogva a vastagbélben is vizet szív vissza, ezzel lágyítja a székletet, a székürítést könnyebbé teszi, a bélmozgások egyenletesebbé válnak.
A bél nyálkahártyája testünk legnagyobb „immunszerve”. Hogy kell ezt érteni? A bél nyálkahártyája 200-300m2-nyi felszínén keresztül érintkezik a környezetből származó, a tápanyagokkal bejutó antigénekkel. A folyamatos antigén terheléssel és patogén kórokozókkal szemben a bél nyálkahártyája védelmet nyújt. A szervezet összes ellenanyag-termelő sejtjének 70-80%-a a bél falában helyezkedik el. Az inulin a bél nyálkahártyájában lévő nyirokszövet számát növeli, működését serkenti.
A bél kedvező kolonizációja fokozza a bélfal védelmében fontos szerepet játszó ún. szekretoros IgA termelődését. Az inulin, mint prebiotikum elősegíti a vastagbél nyálkahártya sejtjei számára energiaforrásként szolgáló rövid szénláncú zsírsavak termelődését, ezzel a bél immunológiai éréséhez, a bélfal ellenálló képességéhez járul hozzá. Ezek mellett a prebiotikumok, így az inulin is fokozzák a kalcium, a vas, a magnézium és a cink felszívódását a vastagbélből.
Az inulin fruktóz tartalma laktat, étvágyat csökkenti, javítja a bélműködést, ballasztanyagként megköti a mérgező anyagokat. Cukorbetegeknél kockázat nélkül biztosítja a megfelelő vércukorszintet.