fbpx

INGYENES SZÁLLÍTÁS 25 000 FT FELETT | KEDVEZŐ SZÁLLÍTÁS 15 000 FT FELETT

INGYENES SZÁLLÍTÁS 25 000 FT FELETT | OLCSÓ SZÁLLÍTÁS 15 000 FT FELETT

Bor a különös gyulladásgátló

Régóta ismert tudományos tény, hogy a zöldség(lé)- és gyümölcs(lé) fogyasztás fordított összefüggést mutat számos krónikus megbetegedés, többek között a szív- és érrendszeri betegségek, valamint egyes daganatok kialakulásának kockázatával. Éppen ezért a krónikus betegségek megelőzése érdekében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bőséges, naponta legalább 40-50 dkg, zöldség- és gyümölcs fogyasztást javasol.

Dr. Emilio Sacanella és munkatársai Barcelonában vizsgáltak 35 egészséges hölgyet, akik a főétkezéshez rendszeresen ittak egy-egy pohár bort. A vizsgálati személyek először négy hétig kihagyták ebédjük vagy vacsorájuk alkalmával megszokott italukat, majd véletlenszerű kiválasztás szerint négy hétig vagy vörös-, vagy fehér borból fogyasztottak egy decit, aztán megint egy hónapos borszünet következett és azok, akik a vizsgálatot vörösborral kezdték, négy hétig fehér bort kaptak és megfordítva.

A munkacsoport arra volt kiváncsi, hogy történik-e valami változás azoknak a gyulladásjelző anyagoknak a vérszintjében, melyek bizonyos mértékben az érelmeszesedés kifejlődésére jellemzőek, de ezen kívül megmérték a vérzsírok szintjét is.

A vérkoleszterin maghatározása azért volt fontos, mert azt már korábban is sok tanulmány mutatta, hogy az alkohol – kiváltképp a vörösbor – emeli a “hasznos” HDL-koleszterin mennyiségét, ami az érelmeszesedés kifejlődése ellen védő hatású, Dr. Sacanella és kutatócsoportja viszont úgy vélte, hogy ezzel a hatással önmagában a mérsékelt borivás kedvező hatása nem magyarázható.

A mérések azt bizonyították, hogy a hasznos koleszterinszintjét mind a vörös-, mind a fehér bor megemelte, a gyulladásjelző fehérjék értéke pedig csökkent, de nem egyformán: a vörösbor sokkal erélyesebb hatású volt.

A vörösborban nagyobb a polifenolok koncentrációja, mint a fehérben és ezek a kémiai anyagok erős antioxidánsok, ezzel gátolva az ütőerek belső felszinén a zsírnemű anyagokat “lerakó”, LDL-koleszterin koszorúereket szűkítő tulajdonságát.

Dr. Sacanella szerint az a felnőtt, akár férfi, akár nő, aki rendszeresen fogyaszt étkezéskor mérsékelt mennyiségű bort – hölgyek legfeljebb naponta két decit, az urak összesen három decit –, az tartsa meg ezt a szokását, mert a szeszt soha nem ivókhoz képest az infarktus kockázata csaknem egyharmadával csökken. Ennek magyarázata viszont valószinűleg nem csak a HDL-koleszterin szintjének emelkedése, hanem az érelmeszesedés lényegét jelentő, lassú gyulladásos folyamat fékezése is.

A flavonoidok a polifenol típusú vegyületekhez tartoznak. A flavonoidok jelentős farmakológiai, fiziológiai hatásai régóta ismertek és bizonyítottak, de napjainkban is számos élettani és klinikai kutatás folyik, melynek során további pozitív hatásuk nyer igazolást.

A FLAVIN7 kiváló élettani hatással rendelkező gyümölcsök kivonata. Igen gazdag polifenolokban, flavonoidokban és növényi antioxidánsokban, melyek a szervezetben gyökbefogó hatásuk révén megvédenek a szabadgyökök romboló hatásaitól. Ennek köszönhetően csökkentik a káros sejtfolyamatokat, lassítják sejtek öregedését, segítik a vitaminok hasznosulását a szervezetben.

Megosztanád cikkünket?

Facebook
Email
WhatsApp
Mentés

Legfrissebb blogbejegyzéseink

Pecsétviaszgomba kivonat hatása: A természet kincse az egészség támogatásában

Minden, amit az ezüst-kolloid hatásairól tudni érdemes

Immunerősítő ételek, amelyek támogatják az immunrendszert

Kosár