A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testünkben, amely a kor előre haladtával szervezetünk egyre kisebb mértékben állítja elő. Ez a vegyület nem csak a szépségipar által felkapott anyag, hanem mindenki számára nagyon hasznos fehérje, amelyre szükségünk van az ízületeink, inaink és feszes, sima bőrönk megőrzéséhez. A táplálkozással bevitt kollagén különböző forrásokból származhat, a leggyakoribb a marha és a hal. De vajon melyik a jobb választás?
A halkollagén és a marhakollagén közötti különbségek a molekuláris szerkezetükben gyökereznek. Ezek a különbségek jelentősen befolyásolják a kollagének felszívódását és hasznosulását az emberi testben.
A marha és a halkollagén közötti kémiai különbségek
Miközben mind a marhakollagén, mind a halkollagén fontos aminosavakat tartalmaz, azoknak a molekuláris szerkezete különböző. A halkollagén molekulái kisebbek, ami könnyebbé teszi a test számára az emésztését és a felszívódását. Ezáltal a halkollagén gyorsabban és hatékonyabban jut el a célterületekre, mint például az ízületek és a bőr. Ráadásul a halkollagén 1,5-szer jobban hasznosul, mint a marhakollagén.
A marha és halkollagén felszívódása és hasznosulása
1. Méretbeli különbségek
A halkollagén molekulái kisebbek, mint a marhakollagéné. A kisebb molekulák gyorsabban és könnyebben szívódnak fel a bélrendszerben, ami lehetővé teszi számukra, hogy gyorsabban és hatékonyabban jussanak el a célterületekre, mint például az ízületek, az inak és a bőr. A kisebb méretük miatt a halkollagén peptidjei könnyebben átlépik a bél falát, így gyorsabb és hatékonyabb a hasznosulásuk.
2. Biohasznosulás
A biohasznosulás azt jelzi, hogy mennyire képes a szervezet egy tápanyagot felszívni és felhasználni. A halkollagénnek magasabb a biohasznosulása az emberi szervezetben, mint a marhakollagénnek. Ez azt jelenti, hogy a halkollagén jobban elérhető a test számára, és így a sejtek hatékonyabban tudják azt felhasználni az új kollagén képzéshez és a kollagénhez kapcsolódó egyéb funkciókhoz.
3. Aminosavprofil
A halkollagén egyedülálló aminosav-profillal rendelkezik, ami elősegíti az optimális felszívódást és hasznosulást. Bár mindkét kollagén típus tartalmazza azokat az aminosavakat, amelyek szükségesek a kollagén képződéséhez, a halkollagén aminosavprofilja közelebb áll az emberi kollagénhez, ami még inkább elősegítheti annak felszívódását és beépülését.
4. Egyéb biológiai hatások
Egyes kutatások azt mutatják, hogy a halkollagén egyéb pozitív biológiai hatásokkal is rendelkezhet, mint például az antioxidáns aktivitás, ami további előnyöket jelenthet az emberi szervezet számára.
Összefoglalva, a halkollagén molekuláris mérete, magasabb biohasznosulása, egyedülálló aminosav-profilja és egyéb biológiai hatásai miatt hatékonyabban szívódik fel és hasznosul az emberi szervezetben, mint a marhakollagén. Ennek eredményeként azok, akik halkollagént fogyasztanak, gyakran gyorsabb és hatékonyabb eredményeket tapasztalhatnak.
A marha- és a halkollagén „mellékhatásai”
Bár mindkét kollagénfajta általában biztonságos a fogyasztók számára, a marhakollagén néha allergiás reakciókat válthat ki azoknál, akik érzékenyek a marhahúsra. Ezzel szemben a halkollagén, különösen a mélytengeri halakból származó, ritkábban okoz allergiás reakciókat, és kevesebb mellékhatással rendelkezik.
A marha- és a halkollagén környezeti hatásai
A környezettudatosság napjainkban egyre fontosabbá válik. Míg a marhatenyésztés jelentős mértékű erőforrásokat igényel és nagyobb környezeti lábnyommal rendelkezik, addig a halak – különösen a fenntartható módon halászottak – kevésbé terhelik a környezetet. A halkollagén fogyasztása ezért nem csak az egészségünk, hanem a Földünk számára is kedvezőbb választás lehet.
A kollagének típusai
Összesen 28 típust különböztetünk meg a kollagének között, amelyek különböző funkciókkal és szerkezeti jellemzőkkel bírnak. Ezeket 5 fő csoportra lehet osztani:
1. típusú kollagén:
– a leggyakoribb kollagén típus az emberi testben
– nagyon nagy a szakítószilárdsága
– főként a bőrben, a csontokban, az inakban és a fog dentinjében található
– fontos szerepet játszik a csontok és a bőr szilárdságában, illetve hiánya ráncok mélyedéséhez vezet, javítja a celllulitisz állapotát
2. típusú kollagén:
– főként a porcokban található, azok fő összetevője
– kulcsfontosságú az ízületek rugalmasságának és ellenálló képességének fenntartásában
– gyakran található étrend-kiegészítőkben, amelyeket ízületi egészség javítására ajánlanak
3. típusú kollagén:
– szinte megegyezik az 1.-es típusú kollagénnel, gyakran együtt találhatóak meg főként a bőrben, az artériákban, a belső szervekben, csontvelőben, a máj egyik alkotóeleme
– segít a vékony, rugalmas szövetek képzésében
4. típusú kollagén:
– a bazális membránok (sejteket körülvevő hálózat) fő alkotóeleme, amelyek a sejtek közötti tereket határolják el
– fontos szerepet játszik a sejtek támogatásában és azok közötti szűrésben
5. típusú kollagén:
– számos különböző sejt felületén, hajszálerekben megtalálható (csontban, szaruban, kötőszövetben stb.)
– a sejtmembránok stabilitásának növelésében játszik szerepet
Ezen kívül számos további kollagén típus létezik, de ezek kisebb mennyiségben vannak jelen az emberi testben és kevésbé ismertek. Mindazonáltal, a fenti öt kollagén típus a legfontosabb és legelterjedtebb az emberi testben.
A halakban található kollagén 100%-ban I-es típusú, bőrünk kollagéntartalma pedig 80%-ban az I-es típusú kollagént tartalmazza.
Összességében, bár mind a marhakollagén, mind a halkollagén előnyös lehet az egészségünk szempontjából, a halkollagén kisebb molekuláris szerkezete, alacsonyabb allergia kockázata és környezeti előnyei miatt jobb választásnak bizonyul. A kollagén bevitelével kapcsolatos döntéseinknél fontos, hogy tájékozottak legyünk és a legjobb forrást válasszuk saját egészségünk és a környezetünk érdekében.
Fenntartható forrásból származó halkollagén étrend-kiegészítőt keresel? Ismerd meg a Flavin 7 Hyaluron+Kollagén kapszulaegyüttesét, amely 100%-ban prémium minőségű skandiáviai halkollagént tartalmaz és segít bőröd és ízületeid rugalmasságának megőrzésében!