A bőrgyógyászati panaszok közül az egyik leggyakoribb a körömgomba, ami valamilyen formában a felnőtt lakosság több mint felét érinti, élete során legalább egy alkalommal.
A körömgomba „virágzásának” jellegzetes tüneteit bizonyára sokan ismerik, jó esetben csak látásból. A körmökön megjelenő gombás fertőzésnek ezt megelőzően természetesen van egy bimbódzó időszaka is, amikor a tünetek még korántsem olyan feltűnőek és a laikusok számára nem mindig egyértelműen beazonosíthatóak. A hatékonyabb gyógyulás érdekében célszerű még a kezdeti fázisban elkezdeni kezelni a betegséget, és nem megvárni azokat az elváltozásokat, amelyek már nem csupán esztétikai nehézségekkel, de más betegségek formájában megjelenő fizikai következményekkel járhatnak. Az ezüst kolloid körömgomba kezelésére például rendkívül hatékony lehet, de vannak egyéb természetes gyógymódok is.
A körömgomba kezdete és vége
Ahhoz, hogy megfelelően járjunk el a körömgombával szemben, mindenekelőtt azt kell tudnunk, honnan ismerhetjük fel a kezdődő tüneteket. Általában a körmök szabad széle felől indul az egyik leggyakoribb fertőzés, amit a fonalas gomba okoz. Ez a folyamat a köröm eldeformálódásával, megvastagodásával, barázdálódásával, felrostozódásával, sárgás-barnás-zöldes elszíneződésével és a szabad szél felől való felemelkedésével jár. Jellegzetes tünet, hogy pedikűrözéskor a köröm alól fehéres sárgás morzsalékony anyagot lehet eltávolítani.
A sarjadzó gombák – amilyen a candida is – alkotják a körömgombásodások fajtáinak másik nagy csoportját. Jellemzője, hogy a körömágy felől indul el a fájdalmas, gennyes gyulladás. Az ilyen esetek – amelyek az előbbinél ritkábban fordulnak elő
– hátterében általában más probléma (leggyakrabban cukorbetegség, vagy valamilyen keringési elégtelenség) is áll, amely elősegíti a gomba megtelepedését.
Körömbenövések következtében is kialakulhat gombásodás. A benövésnél keletkezett gyulladás először steril, majd a fertőzés ott alakul ki, ahol a köröm sérti a körömágy szélét, illetve maga alá fordul.
Kezes-lábas
A körömgomba sokkal gyakrabban alakul ki lábon, mint kézen, aminek elsősorban az az oka, hogy a kéz könnyebben tisztántartható, jobbak a keringési viszonyai, hiszen nincs bezárva egy cipőbe. Azok, akik munkájukból vagy bármilyen tevékenységükből adódóan sokat áztatják a kezüket vízben, ezáltal károsodik bőrük védelmi funkciója, fogékonyabbá válnak a fertőzésekre.
A mai műköröm divat is elősegítheti a nagy kiterjedésű, akár mind a tíz körmöt érintő gombásodás kialakulását. Ugyanis a műköröm réteg alatt nehéz észrevenni a kezdeti fertőzést, ami így sok esetben csak akkor derül ki, amikor a műkörmöt eltávolítják. A gomba kéz és láb esetében is könnyen átterjedhet egyik körömről a másikra, illetve a végtag többi részére és a látszólag ártalmatlannak tűnő fertőzés idővel olyan súlyos betegségeket okozhat, mint ekcéma, orbánc, a nyirok- és visszérgyulladás.
Védekezés a körömgomba ellen
A körömgomba fertőzésre való fogékonyság egyéni adottságoktól függ, de mint minden betegség esetében, itt is legszerencsésebb megoldás a megelőzés. A fertőzéssel szemben elsősorban jó immunrendszerrel védekezhetünk. Ugyanabban a zuhanyzóban egy erős immunrendszerű ember nem kapja el azt a gombás fertőzést, amit egy gyengébb védekezőképességű szervezet igen.
- Hordjunk kényelmes cipőt, és váltogassuk a lábbelit, hogy az elegendő ideig szellőzhessen.
- Lehetőség szerint ne viseljünk rosszul szellőző cipőt.
- A családtagok ne hordják egymás cipőjét.
- Tisztálkodás után töröljük alaposan szárazra a lábunkat, beleértve a lábujjközöket is, mert a nedves közeg kedvez a gombák megtelepedésének.
- Manikűrözésnél, pedikűrözésnél lehetőleg ne okozzunk sérülést, mert azon a helyen könnyen megtelepedhetnek a kórokozók.
Hajlamosító tényező lehet mindaz, ami befolyásolja a hormonháztartást, az anyagcsere-folyamatokat, a keringést és a vérellátási viszonyokat (terhesség, fogamzásgátló tabletták szedése, cukorbetegség, endokrin betegségek, érszűkület, trombózis utáni állapot), illetve a bélflóra egyensúlyának felborulása, ami könnyen előfordulhat antibiotikum szedése, vagy szteroidos kezelések után, illetve daganatos betegségeknél.
TUDTA? Aki sokat áll vagy jár, annak a lábában rosszabbodik a vérkeringés, ami kedvez a gombák elszaporodásának. Megfigyelték, hogy azoknál a sportolóknál, akik valamelyik lábukra többet terhelnek (pl.: távolugró), ha kialakul körömgombás fertőzés, az elsősorban az erősebben igénybevett lábukat érinti. Abban az esetben, ha már megfertőződtünk többféle módon segíthetjük gyógyulásunkat.
- Ne használjuk ugyanazt az eszközt pedikűrözéshez és manikűrözéshez, vagy mindig fertőtlenítsük le, hogy kézkörmeire ne kerüljön át a fertőzés.
- Lábgombás fertőzés esetén a cipőt speciális eljárással ki kell fertőtleníteni. (Ebben kérje bőrgyógyász segítségét!)
- Kismértékű fertőzésnél elegendő a külső kezelés, de előrehaladottabb esetben belső kúra is szükséges.
Természetes segítség körömgomba ellen
Külsőleg
Oregano olaj: A középkorban szurokfűolajjal óvták meg az ételeket a mikrobás fertőzésektől, ma pedig már azt is tudjuk, hogy ez a készítmény saját szervezetünk védelmét is szolgálja. Az oregano legfontosabb hatóanyaga a karvakrol néven ismert természetes fenol, ami a ma ismertek közül a legerősebb növényi eredetű antiszeptikus anyag (26-szor aktívabb, mint a szintetikus fenol), így nagy segítséget jelent a körömgomba kiirtásában. Ha rendszeresen, naponta többször kenegetjük a gombás területet, és környékét akkor a hatóanyag segít a fertőzés megszüntetésében és továbbterjedésének megelőzésében.
Külsőleg – Belsőleg: Ezüstkolloid körömgombára
Ezüstkolloid: Körömgombára az ezüstkolloid ezüst tartalmának köszönhetően megbénítja azokat az enzimeket, melyeket az egysejtű baktériumok, gombák és vírusok oxigén anyagcseréjük során használnak. Ezáltal sokat segít a körömgomba megszüntetésében, ha rendszeresen, naponta többször kenegetjük vele a gombás felületet és környékét. Mivel a köröm gombásodása a legtöbb esetben belső gombásodásra is utal, ezért az ezüstkolloid oldatot érdemes belsőleg is alkalmazni, kúraszerűen, hogy kifejthesse gyógyhatását, amire körülbelül 650-féle kórokozóval szemben képes.
A jó minőségű ezüst oldatnak soha semmilyen mellékhatását nem tapasztalták! Más gyógyszerekkel nem lép kölcsönhatásba, hatásukat nem befolyásolja. Az ezüst kolloid napi használata támogatja és erősíti a szervezet természetes védekező rendszerét az immunrendszert, növeli a vitalitást és az élettartamot. A vastagbélben lévő hasznos baktériumokat nem károsítja, mert már a vékonybélben felszívódik. Hogy maximálisan felszívódjon, evés előtt 5-10 perccel fogyasszuk el. Az ezüst oldat belsőleg való alkalmazás csak kúraszerűen javasolt! A kertben a növények bakteriális és gombás betegségeit kezelheti vele!
Belsőleg
Biosa Flora: A körömgombásodásért minden esetben felelős a gyenge immunrendszer és gyakran a bélflóra egyensúlyának felborulása is ott áll a háttérben. Ezért a külső kezelések mellett belsőleg is érdemes támogatást adni szervezetünknek a fertőzés leküzdésében. Ebben lehet segítségünkre a Biosa Flora, ami a mikroorganizmusoknak a kiegyensúlyozott bélflórában található különleges szimbiózisát tartalmazza, a benne lévő antioxidánsok, pedig erősítik a szervezet ellenálló képességét.
A Biosa Flora ellenőrzötten ökológiailag tiszta cukormelaszon fermentált tejsavkultúrát és flavonoid kivonatot tartalmaz. A mikroorganizmusok különleges szimbiózisát tartalmazza melyeket egy kiegyensúlyozott bélflórában találhatunk, a benne lévő antioxidánsok pedig a szervezet ellenálló képességét erősítik. A Biosa Florában lévő hasznos baktériumok közvetlenül a bélnyálkahártyára hatnak így a termékben lévő többi hatóanyag közvetlenül, célzottan hasznosul. Az összetett hatóanyagoknak köszönhetően komplex immunerősítő. A flavonoid tartalmának köszönhetően magas antioxidáns hatással bír.
A BIOSA FLORA tartalmaz még vörös szőlő, feketeszeder, feketecseresznye, fekete ribizli, bodza, kökény, és szilva gyümölcsök leveit, ezek- és a cirok magjainak héjai extraktját. Felhasználási javaslat: Napi 20 ml.
FIGYELEM!
A körömgomba kezelése türelmet és kitartást igényel. Fontos megjegyezni, hogy a fertőzött köröm egészséges részeinek visszanövése akár fél évet is igénybe vehet, különösen a lábon. Bár a gyógyulás hosszadalmas lehet, a megfelelő kezelési módszerek alkalmazásával, például az ezüst kolloid körömgombára történő rendszeres használatával hatékonyan felvehetjük a harcot a fertőzéssel. Ez a természetes anyag nemcsak a külső kezelések során segít, hanem belsőleg alkalmazva is erősíti az immunrendszert, hozzájárulva a fertőzés megszüntetéséhez. Ne felejtsd el, hogy a megelőzés mindig a legjobb megoldás, de ha már kialakult a körömgomba, a kitartás és a megfelelő ápolás meghozza az eredményt!